25.11.2019
Zaprti komedoni
Gotovo si na internetu in po raznih rubrikah o negi kože videla, da se za določene izdelke za nego kože reče, da so nekomedogeni, in čeprav si po intuiciji lahko sklenila, da gre za pozitiven opis in se verjetno nanaša na neko dobrobit kože, verjetno nisi bila povsem gotova, kaj točno naj bi to pomenilo. Zato smo tu mi, da razjasnimo vse tvoje negotovosti.
Pojem nekomedogeno je tesno povezan s tako imenovanimi komedoni na koži. Zdaj boš končno zvedela več o tem, kaj so komedoni, kako pride do zaprtih komedonov in kako jih tretiramo.
Kaj so komedoni?
Če je tvoja koža mastnega tipa, nagnjena k mozoljem in ogrcem, si se gotovo že srečala s komedoni, ne da bi sploh vedela. Čeprav niso tako neprijetni kot mozolji, se v glavnem pojavljajo na istih mestih – na čelu in bradi, pa tudi drugje po obrazu, neredko po hrbtu, vratu in prsih.
Pojavljajo se že v puberteti, če je tvoja koža problematična, pa se na obrazu lahko zadržijo tudi v odrasli dobi.
Komedoni so tista trda in mehka izbočenja na koži, podobna mozoljem, pa vendar to niso. Obstajata dve vrsti komedonov:
1. Odprti komedoni – poznaš jih kot ogrce.
2. Zaprti komedoni – beli komedoni z zaprtim foliklom, ki lahko prerastejo v akne.
Kdaj se pojavijo zaprti komedoni in zakaj
Zaprti komedoni se, za razliko od črnih ogrcev, ki nastajajo na površini, pojavljajo pod kožo. To se zgodi takrat, ko se višek sebuma v porah pomeša z mrtvimi celicami kože in ostane ujet pod kožnimi plastmi. Ker niso na površini, nimajo stika z zrakom, zato delujejo kot trde izbokline bele ali kožne barve, velike do 3 mm.
Obstaja več razlogov, zakaj se zaprti komedoni pojavljajo, med drugimi vpliv hormonov, jemanje določenih zdravil, uporaba komedogenih izdelkov za nego obraza, stres, pretirano luščenje obraza (pilingi), zunanja onesnaženosti in mnogi drugi faktorji.
Opozorilo! Nikar jih ne stiskaj kot ogrce, saj so pore tu zaprte, zato situacijo lahko samo poslabšaš in ustvariš nepotrebne brazgotine na obrazu.
Kako lahko preprečiš nastanek zaprtih komedonov na obrazu?
Tudi pri tem problemu s kožo velja isto pravilo kot pri drugih – nujna je vsakodnevna in pravilna nega. Če boš kožo pravilno čistila, boš nenehno odstranjevala višek sebuma z obraza, ter tako preprečila nastanek komedonov.
Ko rečemo vsakodnevna pravilna nega, to pomeni, da tudi pretirano oz. preveč agresivno čiščenje obraza, namesto da bi odstranilo višek sebuma, samo še pospeši njegovo nastajanje in poslabša stanje kože.
Obraz neguj samo z blagimi sredstvi preizkušenih znamk, ki so namenjena izključno reševanju težav mastne in problematične kože ter so označeni kot nekomedogena.
Komedoni so več tu – kako se jih rešiti?
Prehrana
Najpomembnejše je, da vpelješ določene spremembe v svojo prehrano. Priporočamo ti, da zmanjšaš ali povsem ukineš vnos sladkorja in masti, pa tudi mlečnih izdelkov ter močno začinjene hrane.
V svojo prehrano uvrsti uživanje hrane, bogate z vitaminom A.
Kozmetika in ličenje
Čas je, da dobro pregledaš svojo toaletno torbico in vržeš stran vse izdelke, ki vsebujejo kakršnakoli olja. Izogibaj se težkim ličilom, ki zapirajo pore, in vsak večer pred spanjem ličila obvezno odstrani.
Kako se ti boriš z mastno in problematično kožo ter različnimi oblikami komedonov na obrazu?
Sporoči nam v komentarjih!
Preberi še: Olje za obraz: vse, kar ste želeli vedeti
Za ta videz priporočamo
-
Vichy Normaderm Phytosolution Double-Correction Daily Care
Takojšnje naročilo -
Vichy Normaderm Phytosolution Intensive Purifying Gel
Takojšnje naročilo -
Vichy Mineral Micellar Water Combination To Oily Skin
Takojšnje naročilo -
La Roche-Posay Effaclar A.I.
Takojšnje naročilo -
La Roche-Posay Effaclar Gel
Takojšnje naročilo -
La Roche-Posay Effaclar Micellar Water Ultra
Takojšnje naročilo -
La Roche-Posay Effaclar H
Takojšnje naročilo -
La Roche-Posay Toleriane Sensitive Le Teint Creme
Takojšnje naročilo
povezane novice
Povezane teme: nega, La Roche-Posay , večerna rutina, Vichy, pravilna nega, občutljiva kožo obraza